رحیم خان بخشی

استاد رحیم خان بخشی بهادری بیچرانلو فرزند ببرخان متولد 1280 شمسی در روستای هنامه شیروان بود . او از کودکی به علم هنر علاقه مند می شود و گاهی به حوالی منزل لطیف بخشی می رفت و گوش به صدای دوتار می داد اما بر اثر خردسالی احساس شرم می نمود و جرات حضور درنزد لطیف بخشی رانداشت و از این لحاظ روزها هنگام کار و یابازی با صوت و زبان و یا الیاف نازک سعی در اجراو تقلید آهنگ هایی را که شنیده بود،می کرد.مدتها بعد لطیف بخشی متوجه علاقه رحیم به ساز و سبک او می شود و رحیم نیز علاقه مندی خود را به استاد ابراز می دارد،اما در این فکر است که چکونه بتواند هزینه خرید یک عدد دوتار را فراهم کند.لطیف بخشی او را به منزل دعوت می کند و می گوید:اگر استعدادی داری و طالب هنر هستی من از تو حمایت می کنم.پس او که تز اوضاع مالی رحیم (و فوت ببرخان پدر رحیم) با خبر بود به استاد عباس هنامه ای (گدوگی) نجار سفارش ساخت دوتاری را برای رحیم می دهدو رحیم به آرزویش می رسد و به مدت 10 سال نزد او تعلیم می بیند و تمام آهنگ های آن استاد هنامه ای را حفظ می کند.

سال ها بعد لطیف بخشی به عشق آباد سفر می رود و در آنجا که اقوامی داشته می ماند و رحیم بخشی تداوم دهنده را استاد می شود. رحیم بخشی یک شب در خواب می بیند زلزله ای واقع شد، روستا وخانه او ویران شده ولی دوتارش سالم مانده است. روز بعد اطراف ظهر خواب او به صورت حقیقی ظاهر و اجرا می شود و اواز اینکه خانه اش تخریب شده اما دوتارش در کناری از گزند حادثه سالم مانده تعجب می کندو سعی در تذهیب اخلاق و پرهیز زشتی ها می کند و با دوتار انسی از جنس دیگر می گیرد.

رحیم خان بخشی در سال 1349 در جشنواره حکیم ابوالقاسم فردوسی شرکت می کند و رتبه اول آهنگ های محلی کشور را کسب و از طرف استادان فن و داوران داخلی و خارجی تشویق و به مقام نوازنده قومی و ملی ایران در ساز عرفانی دوتار نائل می آید. ایرج افشار در کتاب شناخت خراسان می نویسد: شیروان ،دانشمندان،عارفان و نویسندگان فراوانی چون باباتوکل جلیانی عارف نامدارسده چهارم هجری قمری و ملاسعدالدین تفتازانی وملا مقیم نقاش و رحیم خان بخشی استاد دوتار را در دامان خود پرورانده است.

استاد محمدرضا درویشی نیز در کتاب آئینه و آواز شخصیت هنرمند رحیم خان بخشی یاد نموده است.

برخی از آهنگ های رحیم خان بخشی توسط باباصفر مرادی تهیه کننده برنامه کردی در سال 1352 در رادیوی مرکز خراسان ضبط گردیدکه نمونه ای از نوازندگی و چیره دستی استاد در نواختن و دانشوری وی را  می رساندکه در اغلب برنامه های محلی مورد استفاده قرار می گیرد. استاد رحیم خان بخشی سعی در تعلیم شاگردان علاقه مند داشت از آن جمله می توان به:

1.عزیزصاحب هنامه ای 2.رمضان سلمانی(بردری) 3.حبیب بهلول زاد نقدو(آواز خان سرحدی) 4.امیر سعادتمند خرسکانلو 5. رستم تایانلوی بیگ 6.علی بابا رستمی 7.احمد بخشی حاتمی 8.مجید حسنی اشاره کرد.

استاد رحیم خان بخشی سرانجام در سن 78 سالگی در سال 1354 به رحمت ایزدی پیوست. مقبره او در روستای هنامه حصار زمانگ گورستان کیکانلوها قرار دارد که مورد اعتقاد اهالی و فرهنگ دوستان کرمانج قرار داردبرگرفته از مطلبی چاپ شده در روزنامه ایران

 

[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 15:23 ] [ حسن تایانلو ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه